1. انتخاب های خود را محدود کنید

مدرسه ایده آل را برای خود تعریف کنید.

قبل از اینکه شروع به جستجو کنید، تصمیم بگیرید چه چیزهایی برای فرزند شما بسیار مهم است. شما می توانید فرصت های یادگیری زبان خارجه، قدرت در هنر و علم یا دیگر عوامل مهم که انتخاب های شما را محدود می کند، معیار قرار دهید. اگر مدرسه انتخابی شما سایت داشته باشد می توانید اطلاعاتی از وب سایت درباره آن کسب کنید یا از اشخاصی که قبلا در آنجا درس خوانده اند بپرسید تا اطلاعات مهمی برای اطمینان شما در اختیارتان قرار دهند.

یک لیست از ملاک های خود که از یک مدرسه انتظار دارید، با همسر، خواهر و برادر بزرگتر یا حتی خود فرزندتان ایجاد کنید.
یک راه عالی برای تشخیص یک مدرسه خوب، توجه به منابع و معلمان آن است. مدارسی که معلمان بیشتری دارد و تمایل بیشتری برای سرمایه گذاری در تعدد معلمان نشان می دهند، بیشتر احتمال دارد که در کار خود حرفه ای و قوی باشند.

همچنین به چیزهای دیگری مانند مسافت خانه تا مدرسه توجه کنید. اگر یک مدرسه دولتی پیدا کردید، ایستگاه های اتوبوسی که نزدیک محل زندگی شما و مدرسه در دسترس هستند نیز پیدا کنید. یا اگر شما با وسیله نقلیه خود هر روز صبح فرزندتان را به مدرسه می برید، مطمئن شوید که طی کردن مسافت تا مدرسه و رسیدن به محل کارتان با زمان شروع کار شما تداخل نداشته باشد.

 

ذهن خود را در چند گزینه باز نگه دارید.

اگر در منطقه شما انواع مختلفی از مدرسه مانند مدارس دولتی، غیر دولتی، تیزهوشان، نمونه دولتی و ... وجود دارد، خودتان را محدود نکنید. لزوما پرداخت هزینه های زیاد باعث افزایش کیفیت آموزش و پرورش نمی شود. می توانید اطلاعاتی که می خواهید را آنلاین و از طریق وبسایت آنها به دست آورید.

 

آمار داشته باشید.

مدارس باید آمار معلمان، نحوه امتحانات، نحوه ایجاد اشتغال در آینده و هر آنچه که مهم است را در اختیار والدین بگذارند. با دفتر مدرسه تماس بگیرید و از آنها این اطلاعات را درخواست کنید.

 

از گزینه های احتمالی خود بازدید کنید.

هیچ تحقیق و مطالعه ای جای دیدار یا بازرسی حضوری را نمی گیرد. با مدرسه مورد نظر خود تماس بگیرید و از آنها درخواست ملاقات داشته باشید. هنگامی که به مدرسه می روید، فرزند خود را همراه ببرید و مطمئن شوید ملاقات در روزی باشد که بتوانید با مدیران، معلمان و یا در صورت امکان با والدین دانش آموزان صحبت کنید. این یک زمان مناسب برای شناخت بهتر مدرسه است تا تصمیم بگیرید که آیا برای فرزند شما مثمر ثمر خواهد بود.

به کلاس های درس و آثار هنری روی دیوار نگاه کنید یا در صورت امکان یک معلم را در حال درس دادن تماشا کنید تا بتوانید تعامل بین دانش آموز و معلم را مشاهده کنید. اگر مدرسه ای شما را از بازدید قبل از ثبت نام منع کرد، یک امتیاز منفی برای آن در نظر بگیرید. به این دلیل که این نوع مدارس شیوه های تدریس را شفاف سازی نمی کنند و ممکن است در آینده برای نگرانی های شما پاسخگو نباشند. بپرسید چرا اجازه نمی دهند که پیش از ثبت نام از مدرسه بازدید کنید؟ مدرسه ای را انتخاب کنید که برای شما همه چیز را شفاف سازی کند و عوامل آنجا تلاش کنند تا نگرانی های شما را برطرف کنند. در این صورت انتخاب مدرسه خوب و مناسب برای شما بسیار راحت خواهد بود.

 

سوالات واقعی و به جا بپرسید.

قبل از اینکه از مدرسه دیدن کنید، لیستی از سوالات را بر اساس آنهایی که فکر می کنید ارزشمند هستند، ایجاد کنید. زمانی که به آنجا رسیدید سوالات خود را مطرح کنید. سوالاتی از قبیل ساعات شروع و پایان، نوع ناهار و سرو آن، برنامه های زبان خارجی، نوع ورزش ها و ...

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری کسب کنید، درباره چگونگی آموزش معلمان، جزئیات تکالیف و نحوه برخورد با دانش آموزان ضعیف نیز بپرسید.

 

پیشنهادهای اطرافیان درباره مدرسه را بپرسید.

شما ممکن است دوستانی داشته باشید که فرزندان خود را در مدرسه ای خوب ثبت نام کرده اند. از آنها تحقیق کنید، شاید بخواهید مورد انتخابی خود را با مدرسه آنها مقایسه کنید. نظرات و پیشنهادات اطرافیان راهنمایی خوبی برای انتخاب مدرسه مناسب فرزند شماست.

 

در جریان جزئیات برنامه ها و ثبت نام مدرسه باشید.

جزئیات زیادی وجود دارد که به تصمیم گیری شما کمک می کند. اگر مورد انتخابی شما یک مدرسه خصوصی است، در مورد هزینه های مالی، شرایط پذیرش و دیگر کمک های مالی مطلع شوید. در واقع اطمینان حاصل کنید که از لحاظ مالی قادر به پرداخت هزینه های تحصیلی فرزند خود هستید.

 

یک تدبیر جایگزین داشته باشید.

حتی اگر یک مدرسه رویایی پیدا کنید، گاهی اوقات ممکن است فرآیندهای سخت گیرانه یا حتی مشکلات مالی مانع ثبت نام شما شوند. بنابراین سعی کنید گزینه های دیگری هم مد نظر داشته باشید تا مجبور نشوید فرزند خود را به مدرسه ای کمتر از ایده آل خود بفرستید.

 

2. انتخاب مدرسه برای فرزندان کوچکتر (گزینه های مناسب برای فرزندان مهد کودک، پیش دبستانی و دبستان)

تصمیم بگیرید چه نوع محیطی برای کودک شما مناسب است.

برای پیش دبستانی ها گزینه و رویکردهای زیادی وجود دارد زیرا ممکن است برای آنها بیشتر به دنبال مرکز بازی باشید تا تحصیلی... اما سعی کنید آنها را در یک محیط شلوغ با فعالیت ها و همکلاسی های زیاد که روی مهارت های خاص تمرکز دارند، ثبت نام کنید.

 

ساختار آموزشی مناسب را انتخاب کنید.

همانطور که قبلا گفته شد گزینه های زیادی برای فرزندان کوچکتر نیز وجود دارد.
هدف از برنامه های مبتنی بر بازی باید توسعه مهارت های کودک باشد. بسیاری از این برنامه ها به بخش های مختلف مانند خانه و آشپزخانه، بازی های علمی، ساخت کاردستی، میز آب و شن، فضایی برای خواندن، فضایی برای خانه سازی و اسباب بازی و ... تقسیم می شوند. این باعث می شود آنها مهارت های خود را از طریق بازی ها به دست آورند.

بعضی از مراکز نیز تنها روی برنامه های آکادمیک متمرکز هستند و آموزش بیشتری ارائه می دهند. این مراکز با هدف آماده سازی کودک برای مراحل بعدی مدرسه پیش می روند و برای والدینی مناسب است که تنها خواستار آموزش هستند و از برنامه های مبتنی بر بازی ترس دارند.

 

در مورد فلسفه آموزشی که برای شما مهم است، تصمیم گیری کنید.

فلسفه های مختلفی برای چگونگی آموزش بهتر به کودکان و آماده سازی آنها برای موفقیت وجود دارد.

مونتسوری؛ این یک روش است که در رم گسترش یافت. این یک متد است که به بچه ها اجازه می دهد تا با سرعت خودشان یاد بگیرند و در هر سطح تحصیلی که هستند کار کنند. اگر جایی را پیدا نکردید که با این روش آموزش دهند، می توانید به آنها این روش را معرفی کنید تا آموزش بهتری داشته باشند. این روش تاکید کمتری بر هدایت کودکان توسط معلم دارد و به کودکان اجازه می دهد پازل ها و اسباب بازی ها را خودشان بررسی کنند که به وسیله تکمیل موفقیت آمیز یک وظیفه جایزه می گیرند. این یک انتخاب عالی برای والدینی است که می خواهند فرزندانشان مهارت های رهبری و استقلال را فرا گیرند.

روش دیگری نیز وجود دارد که روی مطالعه، یادگیری خلاقانه، آواز خواندن و بازیگری متمرکز است. بسیاری از آموزش و پرورش های دیگر کشورها روی این روش و همچنین همکاری کودکان تاکید دارند. یکی از چیزهایی که در مورد این متد منحصر به فرد است، عدم وجود رسانه ها از قبیل رایانه ها، ویدئوها، لوازم الکترونیکی و تمرکز روی کارهای علمی مانند تست زدن، انجام تکالیف و حتی مطالعه است.

متدی دیگر که یک سبک است که کودکان را تشویق می کند تا با یادگیری مبتنی بر پروژه آشنا شوند. درسها بر اساس علاقه آنهاست و به جای اینکه معلمی آنها را هدایت کند، ممکن است از دانش آموز بخواهد که خارج از خانه به تحقیق بپردازد و درباره چیزهایی که به آنها علاقه مند است، سوال مطرح کند و پاسخ آنها را از تحقیق خود به دست بیاورد. این روش امروزه در ایران استفاده نمی شود و در کشورهای کمی رایج است، اما شما می توانید از این متد برای فرزندان خود خارج از مرکز آموزشی استفاده کنید و با آنها درباره علاقه هایشان تحقیق و پرس و جو کنید.

 

کارکنان و مدیران مرکز آموزشی را ارزیابی کنید.

انجام این کار بسیار مهم است، زیرا آنها کسانی هستند که برنامه های درسی را برنامه ریزی می کنند، ارزش ها را تقویت می کنند و فرزند شما را تادیب می کنند. با آنها ملاقات کنید و روش ها و دیدگاه های آنها را درباره چیزهای مهم بپرسید.

 

در مدرسه گردش کنید.

هنگامی که به مدرسه می روید، فرزندتان را با خود ببرید، امکانات آنجا را مشاهده کنید، درباره مدرک تحصیلی معلمان بپرسید و 

سعی کنید تشخیص دهید مدرسه چه نوعی دارد و با برنامه روزانه و نوع مشارکت والدین آشنا شوید.

3. انتخاب مدرسه برای فرزندان بزرگتر (پایه ششم به بعد)

عوامل اجتماعی و عاطفی را در نظر بگیرید.

در حالی که یک کودک ممکن است دوستان زیادی نداشته باشد، بچه های بزرگتر به دنبال یک مدرسه راهنمایی یا دبیرستان با محصلین زیاد هستند که با آنها وارد رابطه دوستی شوند و این عوامل اجتماعی و احساسی مهمی است که بر سلامت آنها تأثیر می گذارد. اگر فرزند شما در حال حاضر دارای دوستان زیادی است که تاثیر مثبتی بر زندگی آنها دارند، ممکن است بخواهید این روند ادامه داشته باشد. اما برخی مواقع برعکس بوده و دوستان تاثیر منفی بر خلق و خوی آنها خواهند گذاشت. همچنین، کارهایی مانند قلدری می تواند در فرزندان بزرگتر برجسته شود. مدرسه ای پیدا کنید که یک سیاست قوی ضد درگیری داشته باشد و به فرزند شما کمک کند تا مهارت های اجتماعی فراوانی کسب کند.

وجود یک مشاور راهنما در مدرسه می تواند یکی از عوامل مهم در جلوگیری از مواردی مانند قلدری باشد.

 

پیشنهادات انتخابی فرزند خود را نیز در نظر بگیرید.

فرزند شما در این سن شروع به بهبود و توسعه علاقه مندی های خود می کند اما بیشتر مدارس بدون در نظر گرفتن علاقه نوجوانان همیشه درس هایی مانند ریاضی، فیزیک، انگلیسی، شیمی و دیگر درس ها را ارائه می دهند. دوره های فناوری، زبان های خارجی و دیگر ارائه های ویژه می تواند برای آینده فرزندان شما مفید باشد. از آنها بپرسید دوست دارند چه نوع مدرسه ای را انتخاب کنند تا با علایق و منافع آنها هماهنگ باشد. همچنین ایده خوبی است که از ویژگی های مدرسه در مورد برنامه های آنها برای استعداد دانش آموزان، تقویت و پرورش استعدادها و بودجه موجود برای حمایت دانش آموزان بپرسید.

 

درباره برنامه ریزی مدارس برای تحصیلات دانشگاهی بپرسید.

فرزند شما در دبیرستان شروع به بررسی و تصمیم گیری می کند، اینکه آیا می خواهد به دانشگاه برود یا تجارتی راه بیاندازد. مطمئن شوید که مدرسه انتخابی برای فرزند دبیرستانی شما مشاور و راهنما برای هر دو گزینه داشته باشد، یعنی برای آنها که می خواهند کار کنند گزینه های کارآموزی مناسب در اختیارشان بگذارند و بعضی دیگر که به دنبال تحصیلات دانشگاهی هستند را برای کلاس های کنکور، تست و ... تشویق کنند.

اگر قبل از ثبت نام مدرسه مطمئن هستید که فرزند شما به تجارت و کار علاقمند است، برای او مدرسه های فنی و حرفه ای یا جایی که به مهارت های فنی اهمیت زیادی می دهند را در نظر بگیرید.

برای فرزندی که علاقه به تحصیلات دانشگاهی دارد، از مدرسه درخواست کنید که به شما ایده هایی برای انتخاب رشته و اینکه امکان موفقیت بیشتر در کدام رشته وجود دارد، بدهند. مدرسه انتخاب کنید که دانش آموزان را به چالش بکشند و آنها را برای تحصیلات عالی و به دست آوردن مدارک بالای دانشگاهی آماده و تشویق کنند.

 

در جریان فعالیت های اضافه بر سازمانی که مدارس ارائه می دهند، باشید.

زمانی که فرزندان شما به مدرسه راهنمایی یا دبیرستان می روند، ممکن است علاقه خاصی به یک ورزش خاص، نواختن آلات موسیقی یا بازیگری نشان دهد. مدارسی که قادر به حمایت از علایق غیر درسی فرزند شما باشند، می توانند تجربه تحصیلی بیشتری را در اختیار آنها قرار دهند و آنها را به نوجوانان بالغ تبدیل کنند.
همچنین امتیاز های مدارس در رقابت های ورزشی را در نظر بگیرید.

 

درباره اینکه شما مدرسه دولتی می خواهید ثبت نام کنید یا غیر انتفاعی، تصمیم بگیرید.

تفاوت میان دو مدرسه دولتی و غیر انتفاعی بسیار قابل توجه است که اولین مورد به لحاظ بودجه است. مدارس خصوصی خدمات بیشتری ارائه می دهند و نقش بیشتری در آموزش و پرورش فرزند شما دارد. اگر انتخاب شما مدرسه دولتی باشد باید سطح توقعات خود را پایین بیاورید و برای خدمات بیشتر فرزند خود را در کلاس های آموزشی دیگر ثبت نام کنید. همچنین در صورت انتخاب مدارس غیر انتفاعی باید از تمکن مالی داشته باشید و از پس مخارج و کمک های مالی فرزند خود بربیایید.