• پیش از هرچیز کودک خود و انتظارات خود از کودکتان را بشناسید. بعضی از کودکان در محیط های آرام و خلوت احساس بهتری دارند و برای یادگیری به تمرکز بالا احتیاج دارند، بعضی دیگر در محیط های شلوغ و پرانرژی احساس راحتی میکنند. ممکن است کودک شما گرایش یا علاقه ی خاصی مانند موسیقی، ورزش یا زبان داشته باشد. در انتخاب مدرسه وجود امکان پرداختن به فعالیت موردعلاقه ی کودک را درنظر بگیرید.
 • در انتخاب مدارسی که برنامه های درسی خیلی سنگین و ساعات درسی اضافه ی زیادی دارند تجدیدنظر کنید. بخاطر داشته باشید که در دوران مدرسه و علی الخصوص دبستان آنچه که برای کودک شما حیاتی است این است که به او خوش بگذرد  و شاد و راضی باشد. هرچقدر هم که عجیب باشد، درس و آموزش اولویت دوم است. وظیفه ی مدرسه در دوران دبستان بیش از هرچیز میتواند این باشد که شوق آموختن و رشد کردن را در کودک شما بپروراند.
 • درمورد معلم های مدرسه تحقیق کنید. علی الخصوص معلم کلاس اول دبستان میتواند بسیار در حس کودک شما به مدرسه در سال های بعد تاثیرگذار باشد. با او صحبت کنید، معلم خوب معلمی است که درمورد تک تک دانش آموزانش صحبت میکند، بک گراند، ضعف ها و قدرت ها، علایق و وضعیت تحصیلی آنها را میشناسد و راهکار ارائه میدهد.
 • با مدیریت مدرسه به طور مستقیم صحبت کنید، طرز فکر او را نسبت به آموزش و پرورش کودکان بفهمید. مدیریت خط مشی کلی مدرسه را تعیین میکند و میتواند بسیار در روند آموزش و پرورش کودک شما تاثیر داشته باشد. برخی از مدیران مدرسه تنها به اعتبار علمی مدرسه ی خود اهمیت میدهند و به هر قیمتی میخواهند شاگردی داشته باشند که تنها نمرات بالا بگیرند و در مسابقات علمی رتبه های بالا کسب کنند، اما لزوما روش مناسبی را برای این کار انتخاب نمیکنند و صدمات روانی و تربیتی زیادی برای کودکان به جای میگذارند.
 • نزدیک بودن مدرسه نیز از عوامل موثر در انتخاب است. کودکان خصوصا در سال های اولیه ی مدرسه توانایی بیدار شدن در صبح خیلی زود را ندارند. بیدار شدن در صبح خیلی زود و رفتن هرروزه ی یک مسیر طولانی میتواند آنها را از مدرسه دلزده کند.
 • فضای باز و سرسبز و امکانات ورزش و بازی و اندازه ی مدرسه را درنظر بگیرید. فعالیت بدنی و جنب و جوش از عوامل بسیار با اهمیت در روند رشد کودک شماست. فضای باز و احیانا سرسبز در روحیه ی کودک بسیار تاثیرگذار خواهد بود و در حس او به مدرسه اهمیت دارد. حیاط کوچک و پر جمعیت، راهروهای تنگ و تاریک و کلاس های کوچک در درازمدت کودک را خسته میکند.
 • با والدین دانش آموزانی که در آن مدرسه درس میخوانند صحبت کنید. قبل از آن لیستی از سوال های پر اهمیت برای خودتان تهیه کنید و از آنها بپرسید. تا چه حد از عملکرد کودک خود راضی هستند؟ تا چه حد از عملکرد پرسنل مدرسه راضی هستند؟ کودکشان تا چه حد از محیط مدرسه راضی است؟ هزینه ها در طول سال تحصیلی چگونه خواهد بود؟ و...
 • درمورد فضاهای آموزشی و وسایل آموزشی مدرسه سوال کنید. وجود فضاهای آموزشی مختلف مثل آزمایشکاه، کارگاه عملی، اتاق کنفرانس، اتاق فیلم و ... و همینطور ابزارهای آزمایش یا نمونه های آموزشی، ابزارهای آموزش ریاضی و... بسیار در روند یادگیری کودکان تاثیرگذار است. محیط ها و روش های آموزش تکراری کودک را خسته و دلزده میکند. البته وجود معلم های خلاق و مشتاق آموزش میتواند نبود این امکانات را جبران کند.
 • محله و اطراف مدرسه ی موردنظرتان را بشناسید. سعی کنید تا جای امکان مدرسه در خیابان پر رفت و آمد و امنی قرار گرفته باشد.فضاهای خطرناک یا احیانا بدنام در نزدیکی مسیر رفت و آمد کودکتان وجود نداشته باشد. در داخل مدرسه هم فضاهای خلوت و دور از چشم مسئولان مدرسه وجود نداشته باشد.
 • درمورد هزینه به طور کامل سوال کنید، اینکه هزینه تحصیل کودک شما تا آخر سال تحصیلی چقدر خواهد بود، هزینه ی کلاس های فوق برنامه، هزینه کتاب های کمک آموزشی، هزینه های هدیه های در طول سال و... را بپرسید تا برآوردی واقعی از انچه که در طول سال باید بپردازید داشته باشید. به یاد داشته باشید شهریه ی بالای یک مدرسه لزوما ضامن بهتر بودن آن مدرسه نخواهد بود، بدانید که دارید برای چه چیزی هزینه میکنید.
 • درمورد مشاور مدرسه سوال کنید و وجود یک مشاور خوب و آگاه را در اولویت های بالای انتخاب مدرسه قرار دهید. با مشاور مدرسه صحبت کنید، انتظاراتتان از مدرسه و همینطور ویژگی های کودکتان را برای مشاور بازگو کنید و برخورد او را بسنجید. سعی کنید تشخیص دهید که مشاور مدرسه بیشتر در ویترین مدرسه نقش دارد یا حقیقتا در روند تربیت و آموزش و پرورش کودکان حضور فعال دارد. آیا در طول سال به طور منظم جلساتی را با کودکان و همینطور با والدین خواهد داشت یا خیر.
 • برنامه های ورزشی مدرسه هم جزو گزینه هایی است که باید بررسی شوند. ورزش، و علی الخصوص ورزش های گروهی در سلامت جسمی و روانی کودک و همینطور روند تربیتی او تاثیرات بسیار مطلوبی خواهند داشت. بعضی از مدارس برای افزایش ساعت های درسی ساعت ورزش را حذف میکنند که نه تنها خوب نیست، بلکه آثار مخربی بر کودکان دارد. بعضی دیگر از مدارس نیز برنامه ی مشخصی برای ساعات ورزش ندارند و فقط به کودکان اجازه میدهند در حیاط بمانند. درحالیکه ساعت های ورزش نه تنها در روحیه ی کودکان و تخلیه ی مثبت انرژی و بهبود روابط اجتماعی و همینطور یادگیری مهارت های کار گروهی، موثر است، بلکه میتواند پیش زمینه ای برای ایجاد علاقه و دنبال کردن ورزش بصورت جدی تر باشد. برنامه ی مشخص و معلم متخصص و آگاه به ورزش های پایه و تخصصی از نکات حائز اهمیت است.
 • درصورتی که مادر و پدر هردو شاغل هستید درمورد برنامه ی نهار مدرسه تحقیق کنید. آیا مدرسه نهار به دانش آموزان میدهد؟ برنامه ی غذایی هفتگی چگونه است؟ آیا سایر دانش آموزان از کیفیت غذا راضی هستند؟ امکان غذا بردن و گرم کردن وجود دارد؟
 • نور مدرسه و کلاس ها هم میتواند قابل بررسی باشد. فضاهای تاریک زمینه ساز ایجاد افسردگی در کودکان هستند. کلاس های دلباز و پرنور از مزیت های یک مدرسه به شمار میروند. همینطور تهویه ی مناسب نیز بسیار مهم است. وجود وسایل گرمایشی و سرمایشی مناسب را نیز چک کنید.
 • وجود کتابخانه، اهمیت به کتاب، برنامه های موثر در جهت ایجاد عادت و اشتیاق کتابخوانی و اختصاص دادن ساعت های مشخص به کتابخوانی نیز از نکاتی است که یک مدرسه ی خوب را قابل شناسایی میکند. عادت به کتابخوانی دریچه ای است ابدی به یادگیری و رشد که محدود به هیچ زمان و مکانی نیست. بنابراین از تمام آموزش های مدرسه اگر همین یک مهارت برای کودک شما به یادگار بماند، شما انتخاب درستی کرده اید.
 • مدرسه ی خوب مدرسه ای است که به دو امر آموزش و پروش به یک اندازه اهمیت بدهد، کودک شما تنها به مهارت های ریاضی و خواندن و نوشتن،  و دانستنی های علمی احتیاج ندارد. او باید مهارت های دیگری از جمله مهارت تصمیم گیری، حل مسئله، اعتماد به نفس، ابراز وجود و... را در سال های کودکی کسب کند.